National Hall of Fame

Home / Hall of Fame

Please choose the region whose results you wish to see from the list below.

Share Farmer of the Year

Year Winners Notes
2019 Tom Bridgens
2018 Tim & Melissa Parsons
2017 Carlos & Bernice Delos Santos
2016 Ross & Karla Shaw

Dairy Manager of the Year

Year Winners Notes
2019 Laurence Walden
2018 Colin Tremain
2017 Anthony Kiff
2016 Leighton Swan

Dairy Trainee of the Year

Year Winners Notes
2019 Harry Phipps
2018 Donna McKinley
2017 Taylor Macdonald
2016 Olivia Wade
2015 Gerard van der Mark
2014 Ruth Hone
2013 Todd Adamson
2012 Emily Fiddis
2011 Jemma Lourie
2010 Brady Mitchell
2009 Andrew Gerritsen
2008 Shaun Gardner
2007 No competition held

Sharemilker/Equity Farmer of the Year

Year Winners Notes
2015 Johan & Theona Blom
2014 Donald & Kirsten Watson
2013 Garth & Nicola Thomson
2012 John Butterworth
2011 Nick & Bec Simmonds

Sharemilker of the Year

Year Winners Notes
2010 Larry & Maria Perrott
2009 Chris & Teresa Moore
2008 Bryan & Tesha Gibson
2007 Matt Pepper & Louise Marrilier
2006 Kyle & Madelein Brennan
2005 Warren & Louise Berry
2004 No competition held
2003 James & Carolyn Houghton
2002 Greg & Jodie Malcolm
2001 No competition held
2000 Mark & Donna Keaney
1999 Trevor Phipps & Jacqui Heaton
1998 Kelvin & Denise Martin
1997 Jim & Gill Houston
1996 Bruce & Irene Law
1995 Graham & Debbie Shaw
1994 Ian & Lynette Dewes
1993 Phillip & Trish Berry
1992 Laurie & Kate Phipps (Rotorua/Taupo)
1991 Allan & Sue Morris
1990 No competition held
1989 Grant & Cheryl Cochrane
1988 Richard & Lianne Maxwell
1987 Mark & Sophie Dibley
1986 Andrew & Jane Higgins
1985 Kerry & Lea Snowdon
1984 Rocky & Donna Fiske
1983 Richard & Denise Tail
1982 John Allan
1981 Bruce & Yvonne Johnson
1980 Murray Thomas

Farm Manager of the Year

Year Winners Notes
2015 Nathan & Elri Levin
2014 Robert Hartley
2013 Blair & Andrea Muggeridge
2012 Ian Nelson
2011 Scott O'Brien
2010 Rhys & Pen Bullock
2009 Mark & Jamie Perrott
2008 Dana Johnson
2007 Sam & Davina Webb